2018. szeptember 11., kedd

A mezolézerről kicsit átfogóbban

Többen érdeklődtek a mezolézerről, a hatásmechanizmusról, miért jó, mitől több, mint a többi mezoterápia, esetleg másfajta kezelésekhez képest miben tud többet. Dióhéjban el szoktam mondani, de szerencsére adódnak további kérdések, ami jó, ezek szerint nem csak engem foglalkoztat a téma.
Keresgéltem az interneten, hátha találok egy átfogó ismertetőt, de nem jártam sikerrel, így elhatároztam, hogy magam fogom ezt megírni. Kicsit mélyebben beleástam magam a témába, nem csak "közkívánatra", hanem a saját örömömre is.

Lássuk tehát, miből is áll a lézeres mezoterápia?


Az általam használt gép három lépésben végzi el a kezelést.

Az első lépés a lézeres kezelés.

Mindenki tisztában van a napfény jótékony hatásaival, nem is kérdés, hogy a fényre szükségünk van. A nap fénye, és a legtöbb fényforrás széles spektrumot ölel fel, szemben a lézerrel. A lézer fókuszált fény, a legtöbb fényforrástól eltérően nagyon specifikus hullámhosszra van hangolva. A mezolézer hullámhossza a 635 nm, ezen a hullámhosszon végezzük a kezeléseket. Ez egy nem mérgező és nem “támadó” terápia, amely ezt a fényenergiát használja a test sejtjeinek javítására és regenerálására.
Ennek a hullámhossznak a tulajdonságai: 
  • Nem roncsolja a sérült szöveteket.
  • Támogatja a kollagén képződését a bőrben,
  • a celluláris anyagcserét,
  • a sejtek energia termelését,
  • a nyirokrendszer működését.
  • Javítja a sejtek oxigén ellátását,
  • az ellenanyag termelődést,
  • a vérkeringést,
  • és az erek újraképződését indukálja.

Ezen a hullámhosszon dolgozó lézer arra szolgál, hogy az érintett helyen mély fűtést biztosítson, ezáltal emelve a szövetek hőmérsékletét. Miután a fényenergia áthalad a bőrrétegeken és eléri a mélyebb szöveteket, elnyelődik, és kölcsönhatásba lép a sejtben lévő fényérzékeny elemekkel.
Ezt a folyamatot összehasonlíthatjuk a növények fotoszintézisével: a napfényt a növények "felszívják", és felhasználható energiává alakítják át, hogy a növény növekedjen.
Emberi bőrre "lefordítva" a lézerfény a sejtekben elnyelődve stimulálja a mitokondrium ATP termelését, ami a sejtek üzemanyaga, így javulnak a sejtek anyagcsere folyamatai, felgyorsulnak a redoxi folyamatok, végeredményben a sejtek több oxigénhez jutnak.

Ez tehát a kezelés első fázisa, a stimuláció és az átmelegítés.



A második lépés az előkészítő fázis.

A gép ezen a fokozaton állandó 80 kHz-es frekvenciával dolgozik.
Ennek a résznek a feladata a szövetek további átmelegítése, felkészítés a mezoterápiára, a hatóanyagok befogadására. 
A bőrszövetet alkotó sejtek a kezelés során teljes mélységükben átmelegszenek, ez nagyban segíti a későbbi hatóanyag bevitelt. A létrehozott hőhatás révén a nyirok és vérkeringés javul, a bőrszövet kitágul. Ennek következményeként a hatóanyagok veszteség nélkül jutnak be a bőrszövet mélyebb rétegeibe is. Ez a lépés a kezelésben bőrnyugtató, relaxációs hatású. 


A harmadik lépés a mezoterápia.

Eddig gyakorlatilag a bőrt előkészítettük, stimuláltuk, hogy "szomjazzon" a jóra, hogy a bekerülő hatóanyagok azonnal felhasználásra kerüljenek, de most eljött az idő, hogy be is juttassuk azokat.

A mezoterápiáról általánosságban:
A jelenleg elérhető leghatékonyabb és legmodernebb hatóanyag bejuttatási módszer. Létezik tűs és tű nélküli mezoterápia, én most a tű nélkülit venném górcső alá. 
tű nélküli mezoterápia alapja az orvosi tanúsítvánnyal rendelkező elektroporációs gép. Az elektroporáció segítségével különböző anyagok juttathatók a sejtekbe elektromos áram felhasználásával anélkül, hogy mechanikailag megsértenék a sejtmembránt. (A módszert eredetileg sejtek genetikai manipulációjára dolgozták ki és a DNS bejuttatására használták, melyért 2007-ben Oliver Smithies megosztott orvosi Nobel-díjat kapott.)
Az elektromos impulzus hatására a bőrben ún. aquaporin csatornák nyílnak, melyeken a hatóanyagok természetüktől függetlenül bejutnak a bőr mélyébe. 


Ez a kezelési forma a kozmetikai készítmény hatóanyagainak 90%-át a kiválasztott területbe juttatja (az általános krémek használatakor ez csak 3-5%), ezért is fontos, hogy a hatóanyagok orvosi tisztaságúak legyenek. (A hatóanyagok lehetnek zsíros és vizes fázisúak, a bőr elektromos töltése miatt masszázzsal csak a zsíros fázisokat tudjuk bejuttatni, ellenben az aquaporin csatornákon keresztül a vizes fázisoknak is utat nyitunk.)
Fontos újítás a hagyományos elektroporációs gépekhez képest, hogy az általam használt készüléknek a frekvenciája folyamatosan változik 20 és 200 kHz között, így a bőrszövet sejtjeit és a hatóanyag molekulákat egyaránt stimulálja, ezzel megsokszorozza a hatékonyságot és egyben lerövidíti a kezelési időt.


Az utolsó kérdés talán az lehet, hogy milyen problémákra jó?
A válasz természetesen az, hogy mindenre IS.
A kezelés hatóanyagfüggő, tehát az éppen adott problémát tudjuk orvosolni.
Ha pl. az arcon a ráncok ellen kell küzdeni, akkor anti-aging koktéllal végezzük a kezelést.
Ha egy dohányos fáradt, petyhüdt arcbőre ellen küzdünk, akkor detox koktélt használunk, de adottak a hatóanyagok akkor is, ha tág pórusokat szeretnénk eltüntetni, ha a színeket szeretnénk egységesebbé tenni, vagyis a pigmentfoltok ellen szállunk harcba, vagy esetleg a rozácea tüneteit szeretnénk csillapítani.
Eredményesen használható a test más területein is; cellulit ellen a combokon, petyhüdt bőr ellen akár hason is, terhességi csíkok, striák ellen pedig gyakorlatilag bárhol.
Rengeteg problémára rengeteg megoldás létezik.




2018. január 19., péntek

Tetoválás eltávolítás

Egyre időszerűbb a téma. Az amerikai lakosság több, mint felének van tetoválása és ezek 50%-a szeretné eltávolíttatni a tetoválását!
De nem kell ennyire messzire mennünk. A tetováló szalonok itthon is fullon vannak munkákkal, válogatás nélkül varratják magukra a fiatalok (és még fiatalabbak) az aktuális divatnak és az aktuális ízlésüknek megfelelő ábrákat.
A tetoválás egy életre szóló program. Ezt persze elfelejtik, mert fiatalok...
Ha azt akarod, hogy szép legyen a tetoválásod, bizony fel kell újítani, mert a tested nem papír, dolgozik az ábra alatt, méghozzá a tetoválás ellen!
Egy korábbi bejegyzésemben mutattam már képeket, hogyan érik, tompul, fakul egy tetoválás.

Ez a tetoválás 5 éves és kb. annyit változott, mint a portrén szereplő bébi...
Miért tompul? A vér-, és nyirokkeringés a pigment szemcséket próbálja mozgatni, elhordani, mivel ez a feladata: az idegen testeket a szervezetből kitakarítani. Ha elmosódik az ábra, nagy valószínűséggel ez sikerült is, ha nem is kitakarítani, de odébb szállítani mindenképp. Ettől lesz egy kontúr homályos, ami valaha vékony, egyenes volt és határozott, mára remegős, bizonytalan, vastag sávvá vált. Minél rutintalanabb a tetováló, annál valószínűbb, hogy a tetoválás mélységét sem jól választotta meg, a túl mélyre ütött vonalak hamar elmosódott foltokká válnak.
Ha viszont túl felszínes a munka, a bőr természetes folyamatai fogják "kitermelni" a bőrből a pigmenteket, ekkor fordul elő, hogy a tetoválás kifakul, elkopik. Az UV is másképp károsítja a különböző színeket, ezen a képen is jól látszik:
Ha tehát meg vagyunk elégedve a tetoválásunkkal, azt időről időre fel kell újítani. Ha viszont nem... na akkor van gond.

Sok az újabb és újabb eljárás a tetoválás eltávolításra, de egyben mind megegyezik: bizony pénzbe kerül, nem is kevésbe. Amíg fiatal korában az ember hónapokig teszi félre a pénzt a tetoválására, addig pár év múlva minimum ugyanazt az összeget fogja kifizetni az eltávolításra.
A tetoválásnál nem fér bele egy kis meggondolatlanság!
A lézer sajnos nem csak a festék pigmentjeit károsítja. A szőrszálak színét és a bőr saját pigmentjeit ugyan úgy kifakítja. Sajnos előfordulhat hogy miután a tetoválás már eltűnt, a bőr saját pigmentjei még évekig nem tudnak teljesen újratermelődni az adott helyen, így a bőr a nap sugarai ellen védtelen!

Mindazonáltal a lézer jó kezekben még mindig a legjobb megoldás.
Rossz kezekben viszont fegyver... ezért érdemes betartani az aranyszabályt tetoválásnál és lézeres eltávolításnál egyaránt:

Most pedig rátérek az ámításokra.
NINCS tetoválás eltávolító krém. Egyszerűen nem működik!
Miért? Mert a bőrünk az elsődleges védelmi rendszerünk, ha minden olyan mélységben felszívódna rajta keresztül, mint amilyen mélyen a tetoválás van, már az első életévét sem élné meg senki!
Ezek a krémek tehát nem szívódnak fel a hám réteg alá, nem tudják a tetoválást "kiszedni" onnan, ellenben csúnya irritációkat tudnak okozni. Nem szabad kockáztatni, van megoldás, de az nem krém állagú!
Megoldást jelenthet a csiszolás?
Azt mondják hiteles források, hogy működik. 
Nem hangzik logikátlannak, viszont, mivel sóval kivérzésig kell dörzsölni a tetovált területet, azért veszélytelennek sem mondanám. A só maró hatású, ha túl sokáig dörzsöli a macsó a bőrét, azért ott képződhetnek végleges, életre szóló sebhelyek. Arról nem beszélve, hogy a metódus szerint tiszta E-vitamint kellene tenni a sebre, ami vényköteles, közönséges halandó nem kap a patikában, de még kozmetikus sem! 
Élőben is láttam már olyan DIY tetoválás eltávolítást, amit citromsavval végzett otthoni körülmények között a vendégem. Csinos kis sebhelye maradt, életre szóló emlék. Persze a fájdalom sem mellékes, amit átélt... én nem mondom, hogy a lézer nem fájdalmas. De szakszerű kezelés és megfelelő utóápolás mellett még mindig a legmegbízhatóbb, leginkább veszélytelen módszer.

Végül a mostanában divatos, emulziós eltávolításokra térnék ki. Ezek vagy lúggal, vagy savval, vagy enzimmel dolgoznak, amit pont úgy, mint a tetováló festéket, betetoválnak a bőrbe. A savnál és a lúgnál nagy a hegképződés veszélye, az enzim tűnik a leginkább biztonságosnak, de saját tapasztalattal nem rendelkezem ez ügyben. 
Egy biztos: ha kamuflázs technikával egyszer megpróbáltak eltakarni egy tetoválást, azt lézerrel igen nehéz lesz "kiszedni", marad ez a megoldás. Az otthoni ápolás viszont lényegesen macerásabb, mint a lézernél, csak akkor kezdjük el, ha ebben partnerek tudunk lenni!

2018. január 12., péntek

Arcápolás télen

Mindig mondom, hogy fontos az arcápolásban a napi rutin. Itt kezdődik a szép bőr, a kozmetikus ehhez még hozzá tud tenni, de enélkül ő sem képes csodákra.
De mi legyen a napi rutin?
Kor-, és évszak függő, viszont túl nagy turpisságokra nem kell gondolni.
A tinikről már korábban írtam, náluk télen is fontos a rendszeres, napi kétszer elvégzett bőrtisztítás. Szappanmentes szappan, szigorúan langyos víz, majd pórusösszehúzó, alkoholmentes tonik. Fontos télen a víz hőmérséklete. Ne legyen túl forró, ne sokkoljuk a bőrünket a túl nagy hőmérséklet különbséggel.
A bőrradírt érdemes télen heti 1 alkalomra redukálni. Télen minden folyamat lelassul, a bőrünk is nyugisabb, nem lesz hálás, ha napi rendszerességgel leradírozzuk. Piros lesz és irritált, nem fogja kárpótolni sem zsíros krém, sem alapozó.

A középkorúak volnának a legjobb helyzetben, ha nem lenne egy rohanás az életük. Gondos, napi szintű tisztítással, egy kissé zsírosabb krém választással meg lenne oldva a probléma. Ha csak ennyi volna...
Érdemes odafigyelni a betegségekre. A bőrre minden kiül, egy kiadós antibiotikum kúra után ramaty állapotba tud kerülni az arcunk is.
Persze, ilyen helyzetben legjobb, ha kozmetikus tud segíteni a problémán, de azért otthon sem vagyunk eszköztelenek.
Az első lépés egy alapos tisztítás, majd különféle pakolások segíthetnek.
Az avokádó egy téli csodaszer, a húsát villával pépesre törjük, majd az arcbőrre kenve hagyjuk a hatóanyagait beszívódni. 20 perc-fél óra, és megváltozik a világ.
Pakolásnak ajánlom még a banánt, egy csepp mézzel szintén csodaszer.
A kókuszolaj télen nagy barátunk lehet, de csakis tiszta olajat válasszunk arcápolásra! Egy keveset felkenünk a bőrre, ne adagoljuk túl, nincs rá szükség.
Ugyan ilyen jó az olíva olaj is, vagy az argán olaj. Télen egy-egy cseppenként adagolva kenjük szét a bőrön, telt, ragyogó lesz tőle- és igen nyugodt, hálás.
Kívül-belül vitaminhiányos állapotok léphetnek fel, ha belül nincs elég vitamin, biztos, hogy a bőrünkbe se fog eljutni a kellő mennyiség. Szedjünk az életkorunknak és az igénybevételünknek megfelelő multivitamin készítményt! Akkor kívülről elég lesz bevinni a szükséges A-C-E-vitaminokat. Avokádóval a C-E vitaminokat meg is oldottuk, egy kis tejszínt hozzákeverve az A-vitamin is kipipálva!
A fent említett praktikák nem kell, hogy napi rutin legyenek, senkit sem akarok megijeszteni. Mindenki érzi, ha szárazabb, fakóbb, rugalmatlanabb a bőre, ezt mindenképpen érdemes jelzésként értelmezni és bedobni egy-egy ilyen villám-kezelést.
Amellett fontos, hogy belülről is gondoskodjunk a megfelelő hidratáltságról, a fűtésszezon bizony nem kedvez a páratartalomnak, sem kívül, sem belül. Sok víz, melengető teák, levesek, ha mindig van a kezünk ügyében folyadék, nem lesz ezzel sem gond. Miért fontos ez? A nyirokkeringésünk folyadékfüggő, ha van folyadék, megfelelő mennyiségű a nyirok, tud keringeni, gyógyítani, méregteleníteni, támogatni az egészségünket. Tehát nem csak a szépségünk érdekében kell a sok folyadék, de ezért sem elhanyagolható.
...és hogy a bőrünk meg tudja tartani a nedvességét, váltsunk a nyári, vizes bázisú krémünkről egy zsírosabbra. Finom, növényi olajokra gondolok: szezámolaj, szőlőmag olaj, sárgabarackmag olaj vagy avokádó olaj.... széles a kínálat, de egy kozmetikus szakértő segítséget tud ebben nyújtani. Hagyjuk most az uborkás, aloés, vizes pakolásokat, ilyenkor valami "komolyabbra" van szüksége a bőrnek is. Hasznosak lehetnek a fátyolmaszkok, nagyon egyszerű a használatuk, ráadásul kb. minden drogériában kaphatóak.
Nem utolsó sorban, ha komolyabb bőrhibákkal küzdenél, itt az ideje a nem-UV-barát kezeléseknek: a savas hámlasztás, a plazmás és lézeres kezelések legideálisabb időszakát éljük! Ha atrófiás hegek, májfoltok, tág pórusok, apró vagy mélyebb ráncok tarkítják az arcod és tenni szeretnél ellene, akkor itt az idő, hajrá!
Egy dolgot viszont ne feledj: a felhők felett mindig süt a nap, tehát ha ilyen kezelésre adnád a fejed, kötelező az UV védelem. A felhő pedig nem fényvédő, átszűrődik rajta a káros sugárzás, a szokásos nyári 25 faktor ilyenkor sem árthat.

Mit lehet kezdeni egy elrontott sminktetoválással?

Egyre többen találnak meg az elrontott, kifakult, régi, divatjamúlt tetoválásokkal, és ez nagy öröm számomra, mindig igazi kihívás! Van...