2017. december 9., szombat

A sminktetoválásokról #6

Folytatom a kérdezz-felelek játékot. (Ha valóban lenne kérdésed, írd meg, itt a leggyakrabban felmerülőket próbálom megválaszolni, koránt sem biztos, hogy mindenkiben pont ezek a kérdések merülnek fel.)

 - Tetoválás után pár nappal a varral együtt eltűnt a szemöldök, lehetséges?

Nem. Határozottan nem. Nyugi, vissza fog térni, csak éppen "dolgozik".
Ezen a képen jól látszik, várhatóan mi történik egy microblading után. Már pár nappal a tetoválás után elkezdődik a gyász, a finom és szép szálak lepotyogni látszanak. Az 5-6 nap körül a tetoválás annyira halovány, hogy mindenki jogosan ijedezik, hogy elmúlt, megszűnt, nincs, kidobott pénz!
A festék beépülése nem egyszerű menet. Megvan a módja, sem siettetni, sem befolyásolni nem lehet. Mindazonáltal egy dolgot mondhatok. Ha a bőrt megszúrjuk és festéket juttatunk bele, nagy eséllyel az ott fog maradni. 
Gondoljunk csak a gyerekkorunkban keletkezett sebekre. Lehorzsoltuk, por került bele, aztán évekig néztük a bőrünk alatt a szürkés kis szemcséket, mire kitermelte magából a szervezet... Így lesz ez a festékkel is, csak hagyni kell gyógyulni, és krémmel táplálni, ahogy a szakember a kedves vendég lelkére köti, mert a tetoválás csak a munka első fele. A második részt a vendég teszi hozzá, amikor feláll a székből és a saját kezébe veszi a szemöldöke sorsát. Ez a rész pedig ugyan olyan fontos, ha nem még fontosabb!
Tehát a var lepotyogása után a friss bőr rózsaszínű és vastag, ez fátyolként takarja a festéket a bőrben. Ahogy gyógyul a bőr, folyamatosan vékonyodik, ennek eredménye pedig az, hogy a 3-4-ik hét körül már sokkal erősebb színűek a szálak, mint egy héttel a tetoválás után.

 - Lehet e előre hozni a korrekciót?

Több vendégem is kérdezte már ugyanezt. Utazás, váratlan események miatt kellett volna hamarabb korrigálni. Sajnos azt kell mondjam, hogy nem. Határozottan nem! Meg kell adnunk a bőrnek, amire szüksége van, és ez leginkább az idő (és persze a megfelelő utóápolás). Nem elég lelkesen kenegetni az első napokban, muszáj kivárni, hogy a mélyebb rétegek is regenerálódjanak.
Nemrég hallottam, hogy valaki 10 nap után korrigál.
Ez nagyon nem helyes. A bőr felszíne már gyógyultnak tűnik, de ez csak a felszín! A mélyben még javában zajlik a gyógyulás, miért bolygatnánk meg ezt egy tűvel? Ilyenkor nagy a kockázata, hogy egy maradandó sebhelyet hozunk létre még akkor is, ha nem túrjuk a tűt a bőr mélyébe.

De nézzük, milyen problémák adódhatnak, és hogyan lehet őket megelőzni.

Eltolódott arányok:

Alapvető, hogy a sminktetoválónak jó szeme legyen az arc arányaihoz. Ha ennek a tetoválónak meglett volna ez a képessége, akkor látta volna felrajzolásnál, hogy ez a szemöldök nagyon nem előnyös. Rossz a forma, az eleje túl közel van és "befelé dől". Ennek eredményeképp a leányzó orra dupla akkorának tűnik, mint valójában. Az egész szemöldök "rátelepszik" az arcra, mint valami gát, hát rettenetes.

Itt már nem olyan rossz a helyzet, épp csak a szimmetria csúszott el:
Kicsit szigorítja a tekintetet ez a túl közel ülő szemöldökpár, az eredeti pont jó helyen kezdődött és nem is "telepszik úgy rá" az arcra, mint a tetovált, bár nyilván az eredeti szemöldök aszimmetriáját muszáj volt korrigálni.

Nem is tudom, erről mit gondoljak.
Mi volt előbb, a barna, vagy a kék? Szegény fiatal lány, a lézer sokszorosába fog kerülni, mint a tetoválás...

Itt megint a harmóniával van gond. Látszik, hogy eldagadt a tetoválás miatt a bőr, de a szemöldök nincs is harmóniában a hölgy vonásaival.
Muszáj figyelembe venni az arc adottságait, nem lehet mindenkire ugyanazt a "séma" szemöldököt rávarrni! Sajnos itt valószínűleg ez történt.

A következő problémát rendre a kezdő és a "kontár" tetoválók követik el.
Jól látszik, hogy a festék a bőrben szétfolyt.
Mint itt is; annak a ködös valaminek a kontúron kívül semmi keresnivalója ott!
Ez akkor tud megtörténni, amikor a tetováló túl mélyen dolgozik a bőrben.
Ha testtetoválóhoz megyünk sminktetoválást készíttetni, ne csodálkozzunk, ha ilyen történik. A test bőre átlagosan 3-4-szer vastagabb, mint a szemhéj bőre, így a tetoválók rossz mélységet céloznak be a szemhéj kontúr készítésekor. Az általuk használt festék is vizes bázisú, ami a bőrben a nyirokkal találkozva könnyedén szétfolyik. A gép is különbözik, a sminktetováló gép nem "szaggatja" a bőrt.
Mi a megoldás? "Cipőt a cipőboltból."
Vagyis: A jó sminktetováló nem fog olcsó vizes festékkel dolgozni, a bőr mélységét pontosan el fogja találni, ráadásul a gépe is pontosabb, precízebb.

Van még durvább:
Van itt minden: migráció, eltűnt vonal, rossz helyre ment tetoválás.
Az alsó kontúr kifejezetten veszélyes: amikor az alsó szempillák fölé merészkedünk, könnyen a könnycsatornába tetoválhatunk, ami nem vicc, káros lehet a szemre.
A kontúr eltűnése több okra is visszavezethető, pl. helytelen utóápolás, túlzott könnyezés, vagy a vendég a gyógyuló tetoválást véletlen elvakarta. Ez korrekcióval még helyre hozható. A többi nem!

Végül a kedvencem: a kamuflázs.
Tökéletesen látszik a képen a probléma.
A kamuflázs szín betetoválása a problémát nem oldja meg, inkább súlyosbítja! A bőr élő szövet, a benne lévő színek idővel bekeverednek. Ha el is fedjük a meglévő színt egy világosabbal, idővel a mélyebb rétegből előbújik az elfedett sötét szín. Ez csak nehezíti a lézer dolgát az eltávolításnál! Ha teljesen új formát szeretnénk, érdemes eltávolíttatni a "régi" szemöldököt, utána újat tetováltatni.

Végül egy sikersztori:


A képek forrása: Eye Tattoo Makeup Gone Wrong

2017. december 5., kedd

A sminktetoválásokról #5

Rengeteg a kérdés a fejekben, megpróbálom leírni és megválaszolni a legsűrűbben elhangzóakat.

- Érdemes sminktetoválást csináltatni?

Csak akkor, ha sminkelsz, nap mint nap. Ha a szemöldököd "kikopott", ha a szemed kihúzod szemceruzával akkor is, ha a kisboltba elugrasz, vagy ha a szád formája aszimmetrikus.
Nem kell itt drasztikus dolgokra gondolni. Idővel a legtöbb nő szemöldöke ritkul, vagy elszedi otthon magának, gondosan. Ezek a szálak nem nőnek újra, bármivel kenegetjük, a kor előre haladtával pedig a helyzet csak romlik.
Ebben az esetben jó megoldást jelent a sminktetoválás. A fenti képen látszik, mennyi megoldás létezik, a leginkább természetestől, visszafogottól a hangsúlyosig.
Kiritkult szemöldök "visszapótlása"
- Megbánom ha sminktetoválásom lesz?
Benne van a pakliban, valljuk be. Korábban már felvázoltam, hogy a tetoválás nem két hétre szól, ez egy olyan ruha, amit akkor is viselned kell, ha kinőtted, kiment a divatból, vagy megfakult. Arról nem is beszélve, hogy ha nem megfelelő kezekben voltál... de eleget riogattam mindenkit, lássuk a szempontokat, mit kell tenned, hogy ne bánd meg, ha tetováltatsz.

  1. Nézd meg, milyen munkákat ad ki a kezei közül a tetováló! Nagyon fontos, nézz utána, hasonlítsd össze mások munkáival. Próbálj informálódni az ismerőseid körében, ki hol csináltatta, mennyire elégedett. Ha probléma adódott, a tetováló mennyire volt toppon a probléma kezelésében? Ha kilépett a szalonból, utána el tudta érni, ha kérdése volt? Segített, megnyugtatta?
    Nagyon torz jelenség és cseppet sem támogatom, hogy manapság a tetoválók a munkáikat Photoshoppal teszik még látványosabbá. Alaposan nézd meg, nem ilyen tetoválóval van dolgod? Mert érhet meglepetés, kb. ilyen:
    Ezt kapod, pedig ezt vártad...
  2. Keresd fel a helyet, ahol dolgozik. Nézz szét, a megfelelő higiénia nagyon fontos! Minden a helyén van? Minden lecsomagolva? Gumikesztyűben dolgozik? Egy jó tetováló nagyon komolyan veszi ezt a kérdést. 
    Ezen a ponton pedig rögtön érdemes is elgondolkodni, hogy mennyire hasznos dolog, ha egy tetováló házhoz megy? Értem, hogy kényelmes. De a megfelelő higiéniát nem tudja megteremteni egy tetováló más otthonában. Kezdjen el takarítani, szellőztetni? Mindent áttörölgetni, mosdót rendbe tenni? Képtelenség.
  3. Kérdezz rá, milyen festékkel dolgozik.
    Nagyon fontos. Erről is írtam korábban, hogy a testtetováláshoz használt festéket nem érdemes sminkhez használni. Miért? Egy pár kép többet fog mondani minden szónál.




Ez testtetoválásnál szerintem teljesen belefér. Érik, tompul, fakul, változik. 
Itt azért már biztosan felmerül egy pár kérdés... na de van tovább:
Pontosan ezekből a testtetováló festékekkel készült "sminktetoválásokból" lesznek azok a csodaszép világoskék szemöldökök, amik miatt manapság annyian irtóznak a sminktetoválástól.
Tudomásul kell venni, hogy a sminktetoválás közepesen tartós tetoválás, tehát nem örök élet meg egy nap, és ez így van jól!

2017. december 4., hétfő

A sminktetoválásokról-4.

Még mindig van mit feszegetni. Úgy tapasztalom, hogy rengeteg a kérdés ezzel kapcsolatban.
Pl. hogy hány éves kortól érdemes tetoválást készíttetni.
Nagyon markáns véleményem van ezzel kapcsolatban, és nagy problémának találom, hogy nem minden tetováló gondolkodik hasonlóképp. (Nem véletlenül nem választom szét ebben az esetben a smink-, és a testtetoválást.)
Mint már korábban írtam, 18 éves kor alatt nem vállalok el senkit (hacsak nem olyan betegségben szenvedett, amitől kihullott a szemöldöke-szempillája). Ebben a korban minden lány szeret haladni a divattal, még bőven formálódnak, az ízlésük sem kiforrott még, szóval feleslegesnek tartom a tetoválást. Még szülői beleegyezéssel sem. Ha rajtam múlna, 21 éves kor alatt senki sem tetováltatna.
Ez a kislány szerencsés, kipróbálhatta, milyen lenne tetoválással. De ez csak airbrush... 
Sok olyan lány van, aki betöltve a 18-at rohan a tetováló szalonba.
Hogy ez szerintem miért probléma?
A világ őrült tempóban változik, vele együtt mi is, főleg a fiatalok, mivel ők ennek a világnak a része szeretnének lenni. De nem csak része, hanem szerves része, fontos, feltűnő darabja.
A példa kedvéért nézzük, hogy változott a frizurák divatja az elmúlt 100 évben:
Vagy a sminket is megvizsgálhatjuk, nézzünk csak pár évtizedet:
Tehát abban az időben, amikor a nők a menyasszonyi ruhát az anyjuktól örökölték, és maximum méretre igazítás után simán viselték is, még akkor is döbbenetesen nagyot változott a hétköznapi divat 10 év alatt. Manapság ez még inkább felgyorsult, versenyt futunk az idővel, már alig vannak "klasszikus" darabok, azok is már az idősebb korosztály klasszikusai.
Ilyen körülmények között, ebben a rohanásban mennek a még-majdnem-tinik a tetováló szalonba, és tetováltatják magukat egy életre! (...és a legtöbb tetováló bele is vág a munkába, mert ha ő nem, akkor megcsinálja majd más...)
Sokat gondolkodtam ennek az okán. Talán pont egy olyan állandó, megbízható kapaszkodót keresnek ezek a fiatalok, ami nem múlandó, nem eltüntethető. Talán vágynak valami állandóságra.
De mi van akkor, ha Woody Allen aranyköpését egyszer csak mélyen átérezzük, vagyis "Sose szeretnék olyan klubhoz tartozni, amelyik engem elfogadna tagnak ..."? Akkor pontosan ugyanannyi pénzt fogunk elkölteni arra, hogy ezt az "állandóságot" a testünkről eltüntessük, mint amennyit arra fordítottunk, hogy felvarrassuk.
Ha olyan szalonba megyünk sminktetoválásra, ahol felelősen gondolkodnak a "műfajról", akkor sminktetováló festékkel készülő, vagyis idővel eltűnő tetoválást kapunk, szerencsés esetben pontosan a bőr megfelelő rétegében elhelyezve. Akkor tudunk haladni a korral, a divattal, az arcunk változásait nem kihangsúlyozó, hanem azzal harmonizáló sminkkel tudunk majd élni.
De ehhez nagyon körültekintőnek kell lenni, olyan helyre kell beülni, ahol ezt jól meg tudják oldani. Nem mondom, hogy csakis a drága helyek jöhetnek szóba, de ha belegondol bárki, hogy a sminktetoválás önköltsége a megfelelő higiéniai szabályok betartása mellett mennyi, rögtön kiderül, hogy nem lehet olcsón-jól dolgozni. (Egy egyszer használatos tűmodul ára 1000 Ft-nál kezdődik, ehhez jön a jó minőségű festék, a jó minőségű zsibbasztó, a fertőtlenítők, a steril körülmények megteremtése... stb.) 

Ha pedig beleszaladtál egy félresikerült tetoválásba, vagy idővel meggondolnád magad, nincs minden veszve. De ez legyen egy következő poszt tárgya.

2017. november 24., péntek

A sminktetoválásokról-3.

Az előző posztban már feszegettem, de igazán nem adtam választ a kérdésre, hogy kinek való a sminktetoválás. Most másról sem lesz szó, ígérem.
Először beszéljünk arról, amikor valakinek nincs szüksége sminktetoválásra. Igen, van ilyen. Én 18 év alatt nem vállalok sminktetoválást, mert minek is, ugye?  Egy bizonyos kor után viszont kezd a tekintet fáradtnak tűnni. Van, akinél ez már 25 körül eljön, van, akinél csak 30 táján. Ha Anne Hathaway lennék, nem akarnék sminktetoválást.
Persze biztosan neki is vannak rosszabb periódusai, de a sminktetoválás nem arra hivatott, hogy azokat megoldja.





















Olyan is van, akinek nincs szüksége tetoválásra, megteszi egy jó kozmetikus is.
Róla bővebben olvashattok ITT. Bennem elég sok kérdést felvetett, hogy MIÉRT.
Most pedig jöjjön, amiről az elején beszéltem: mindenkinél eljön az az idő, amikor ébredés után már semmi üdeség sincs az arcán. Cameron Diaz gyönyörű nő, de smink nélkül elég "fakó":
Kate Hudson szintén elképesztően tud kinézni. De smink nélkül.... hááát...
Ne értsetek félre, nem ezekről az alapozós-rúzsos, full sminkekről beszélek. Csak egy kicsit határozottabb karakterről.

Találtam egy blogot, aminek az írója benevezett egy szempilla sűrítő kontúrra. Pont a fent említett indokok miatt, de ITT megtaláljátok a teljes posztot, ha érdekel. Én csak a képeket emelem át ide:
A blogger pontosan azt hiányolta, amit én is sok nőnél: egy kis "életet" a szeméből, amikor nincs rajta smink. Csupán ennyi kellett hozzá, egy vékony vonal.
Másnap reggelre volt egy kis változás, természetesen a bőr küzd a festék ellen, mindenáron meg akar tőle szabadulni. De nem tud, nem ám. A sminktetováló festékek bizony úgy vannak kitalálva, hogy a bőr ne tudja olyan könnyedén "kitermelni" magából. 2 nap után már csak egy kis pirosság látszik, a bőr (helyes utóápolás mellett) szépen befogadja a pigmenteket.
Egy icipici, vékonyka vonal milyen sokat számít! Még egy év múlva is szembetűnő a különbség:
Azoknak is ajánlom figyelmébe ezt a képet, akik kérdéseket tesznek fel azzal kapcsolatban, hogy később vastagítani kell e a tetoválásokat, amikor újra átmegyünk rajta. Természetesen nem! Ha nincs túl mélyen a bőrben, vagyis nem egy "műkedvelő" tetováló csinálta testtetováló festékkel, ami vizes bázisú, akkor nem fog a bőrben megfolyni, nincs szükség arra, hogy felújításnál változtassunk a formán.

Miért jó a sminktetoválás?
Ugye nem hiszünk az ilyen fotóknak?
Tegye fel a kezét, aki sportolás közben így néz ki. ....nna. Senki?
Tegye fel a kezét, aki sport közben sminkel. Még mindig senki????
Na peeersze...
Nagyon helyes. Nem sminkelünk előtte, közben. Izzadunk, azért (is) sportolunk.
 Senki sem futja csúcs formáját sport közben, bár aki fiatal, annak még ez sem olyan szörnyű. De azért valljuk be, van különbség:
De ne térjünk el a tárgytól. Akinek van sminktetoválása, annál már komolyabb smink nélkül se rossz az összkép (akár még sport közben sem):
Egy finom kis szemöldök tetoválás karaktert ad az arcnak.
...és akikre még ráférne valami plusz:
Julie Bowen- tényleg nem kellene sok. Mondjuk egy befejezett szemöldök.
Katy Perry- egy finom szempillasűrítő vonallal mennyivel kedvesebb lenne a tekintete...
Kim Kardashian. Őőőőőő......... értitek...

2017. november 21., kedd

A sminktetoválásokról-2.

Kinek való a sminktetoválás?
Tök egyszerű lenne rávágni, hogy mindenkinek.
De ez nem így van.
Fontos kérdés, hogy mit is várunk egy sminktetoválástól. Ha minden nap komplett sminket dobunk fel, mielőtt kiszaladunk a kisboltba/plázába, akkor hosszú távon nem lesz elég a tetoválás.
Ilyen összhatást tetoválással elérni NEM-LE-HET!
Az alapozót nem pótolja semmi. Ha alapozót teszünk fel, már halványodik a szemöldök. Tehát ebben az esetben újra elő fogjuk venni a ceruzát vagy a púdert, DE!
Ha van egy korrekt, határozott és szép szemöldök tetoválásunk, akkor ez a mozzanat sokkal rövidebb időt fog igénybe venni. Épp csak az alapozó halványító hatását kell kicsit "visszahozni" és már kész is.
Sőt! Nyáron, amikor a meleg miatt senki sem használ alapozót, mert úgyis leizzadja, akkor még ennyire sincs szükség. A fényvédőre viszont annál inkább; semmi sem nagyobb ellensége a tetoválásnak (és a bőrünknek), mint az erős UV sugárzás. Ha nem akarunk fakó szemöldököt és mély barázdákat, használni kell a fényvédőt.
Ezt teszi 28 évnyi UV kitettség. Ő egy kamionsofőr, mindig csak balról sütötte a nap.
Van még kérdés?

Milyen is a jó sminktetoválás?
Erre sem lehet általános választ adni, mert kinek a pap, kinek a papné, ugye.
Egy biztos: a formája JÓ. Kitűnő! Passzol az archoz, kiemeli az előnyös vonásokat, az előnyteleneket pedig "kendőzi", vagyis elvonja a figyelmet róluk. Pontosan úgy, mint a jó smink.
Mutatom, miről beszélek.

Hiába divatos most ez a kicsit szögletes, szép formájú, dúsabb szemöldök, van az a hosszúkás arcforma, akinek optikailag még hosszabbá teszi az arcát. Ahogy hiába volt divat az egyenes, kicsit felfelé tartó szemöldök, a kerek arcúaknak még kerekebb volt tőle az "összhatás". Szóval ami nem jó:
Ezt a kerekded arcot kettévágja, gyakorlatilag még szélesebbé teszi ez a szörnyűséges szemöldök.
Itt pedig a szögletes archoz kapott egy szögletes és túl közel ülő szemöldökpárt, amitől kifejezetten ijesztő lett az arc.
Arról már nem is beszélve, hogy az ilyen árnyalatlan, vékony "csík" szemöldök nem sok embernek áll jól. Még neki sem:
Ha akartok jókat szórakozni, katt IDE
Kifejezetten ajánlom, hogy próbálkozzon mindenki otthon a tükör előtt, rajzoljon elvadult formákat IS, hogy megtalálja, mi a neki való.
De nézzük reálisan a tükörbe, hiába tetszik a forma, nem biztos, hogy jól áll, hogy egy év múlva vagy akár másnap is tetszeni fog. Maradjunk otthon a próbálkozásokkal, ami tetszik, rajzoljuk fel újra és újra, majd ha még egy hét múlva is oké, menjünk vele utcára és teszteljük. Kérdezzük meg a barátnőket, mi a véleményük.
Jó, ha valaki tudja, mit szeretne, de a sminktetováló esetleg tud még előnyösebbet, jobbat. Nem mellesleg tisztában van olyan szakmai követelményekkel, amivel egy átlagember nem. Pl. pontosan tudja, hol kezdődik és hol ér véget egy szép szemöldök. Ez pl. semmiféle szakmai "előírásnak" nem felel meg, nem is szép.
Ellenben ez a szemöldök formailag teljesen rendben van:
Nem mindegy a technika sem, hogy milyen tetoválást szeretnénk.
Fentebb már volt szó a "csík" szemöldökökről, ha azt el szeretnénk távolíttatni, szinte borítékolható, hogy lézerezni kell majd. Ha ki is kopik, a festék mennyisége miatt foltosan, randán.
Vannak ma már sokkal finomabb, könnyedebb technikák, amivel nem kell tartanunk a foltosodástól, de attól sem, hogy túlságosan művi lesz az eredmény.
Ha tehát megvan a jó forma, jöhet a technika.
Szálakkal dúsítsunk, vagy esetleg púderes hatást szeretnénk?
Mindkettőnek nagy előnye, hogy szinte észrevétlen, annyira nem művi. Ma már az is tetováltat szemöldököt, aki nem híve a műfajnak, pusztán azért, mert az igények meghozták azokat a technikákat, amivel el tudjuk érni ezt a természetes, maximum sminkelt hatást. Aki kicsit félősebb, annak is bátran ajánlható.
Ez az egyik kedvenc saját munkám.
Szerintem gyönyörű, finom, légies, egy percig sem művi, mégis határozott.
Ha érlelődik az elhatározás, hogy a megritkult, vagy rossz formájú szemöldököt korrigáltassuk, alaposan nézzünk szét a lehetőségek között. Válasszuk ki a technikát, majd keressük meg azt a sminktetoválót, aki érti is a szakmáját, nem csak megél belőle. Nem minden esetben a drágább a jobb, van aki helyesen be tudja lőni az ár-érték arányt. Akinek nincs portfóliója, annak kérem oka van. Mutassa az eddigi munkáit, ha használ Photoshopot, legyünk gyanakvóak.
Ha túl szép, hogy igaz legyen, valószínűleg nem is igaz.
Keressünk reális fotókat, ahol látszanak az arcon a hibák. Ezek a fotók nagy valószínűséggel a teljes valóságot tükrözik:
Az sem baj, ha vannak legyógyult munkák abban a portfólióban, az is sokat árul el a munka minőségéről.
A legjobb tanács, amit adhatok: tervezgessen mindenki, mielőtt "beleugrik", majd alaposan nézzen szét, hova érdemes beülni. Ha pedig valahova bizalmat szavazott, tartson ki a bizalom, a friss tetoválások sokszor érdekes dolgokat produkálnak, de erről majd később.

Mit lehet kezdeni egy elrontott sminktetoválással?

Egyre többen találnak meg az elrontott, kifakult, régi, divatjamúlt tetoválásokkal, és ez nagy öröm számomra, mindig igazi kihívás! Van...